- Razmjena iskustava -

Kako bi razmijenili iskustva kada je u pitanju unapređenje srednjeg stručnog obrazovanja danas se ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmed Omerović sastao sa ministrom nauke, obrazovanja, kulture i sporta Kantona 10 Antom Tadićem i delegacijom Austrijske agencije za obrazovanje i internacionalizaciju (OeAD-GmbH). Prema riječima ministra Omerovića, stručno obrazovanje predstavlja investiciju u budućnost mladih.
„Mi smo mnogo radili na donošenju novih propisa iz oblasti stručnog obrazovanja. Dobra je ovo prilika da sa kolegama iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine ali i našim međunarodnim partnerima razmijenimo određena iskustva. Da oni vide dokle smo mi došli u ovim procesu a isto tako da mi vidimo kako se ovaj proces kod njih provodi. Sve u cilju da imamo što kvalitetnije stručno obrazovanje. Da ono bude dobro sinhronizirano sa tržištem rada kako bi to bila dobra baza za dalji ekonomski razvoj našeg zemlje“, kazao je ministar Omerović.
Jedna od gošći bila je i austrijska izaslanica za obrazovanje i voditeljica Ureda austrijske agencije za obrazovanje i internacionalizaciju (OeAD-GmbH) u Sarajevu Viktoria Kuzmits.
„Mi smo uspješno završili projekat jačanja uloge koordinatora praktične nastave gdje je Tuzla bila jedna od prvih pilot regija i gdje smo obučili sto koordinatora praktične nastave. Ispostavila se super zakonska regulativa u TK i drago nam je da možemo da organiziramo ovu studijsku posjetu u koju smo uključili više kantona. Trenutno smo pokrenuli novi projekat gdje je Tuzla također pilot regija. Priprema za stručno obrazovanje kroz jačanje karijernog vođenja savjetovanja u osnovnim školama“, kazala je Kuzmits.
Veliki interes za iskustva koje Tuzlanski kanton i resorno ministarstvo imaju u namjeri da uspostave što kvalitetnije stručno obrazovanje pokazao je i prvi čovjek kada je u pitanju obrazovanje Kantona 10, ministar Tadić.
„Tuzla i Tuzlanski kanton jepuno odmakla što se tiče samog strukovnog obrazovanja, primjene zakonskih propisa, pravilnika. Također, zahvaljujem organizaciji OeADkoja nas je okupila ovdje da na primjeru Tuzle i nekih koji su ispred nas vidimo i razmijenimo iskustva kako bismo mogli to bolje implementirati u naš obrazovni sustav“, rekao je ministar Tadić.
Tokom boravka na području Tuzlanskog kantonagosti su održali i niz sastanaka sa predstavnicima Pedagoškog zavoda TK, Kantonalne privredne komore Tuzla, te srednjih škola i kompanija u Tuzli, Živinicama i Srebreniku.

Odjeljenje za informisanje
13.11.2025. godine

















