U Tuzli obilježen Svjetski dan knjige

 

- Manifestacijom „Shakespeare Day“ obilježen Svjetski dan knjige i autorskih prava -

SV.danKnjige

U prisustvu britanskog ambasadora u Bosni Hercegovini Juliana Reillya, ministra obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmeda Omerovića, direktora Pedagoškog zavoda TK Izeta Numanovića, učenika 16 osnovnih škola i brojnih zvanica danas je u JU Gimnaziji „Ismet Mujezinović“ u Tuzli obilježen „Shakespeare Day“. Manifestacija je objedinila obilježavanje Svjetskog dana knjige i autorskih prava kao i datum koji se slavi kao dan rođenja i smrti velikog književnika Williama Shakespearea.
Ministar Omerović kazao je da je ovo prilika za promovisanje vrijednosti u obrazovnom sistemu TK.
„Danas je Svjetski dan knjige te na ovaj način promovišemo čitanje. Također želim naglasiti da naši učenici uče više stranih jezika kroz naš sistem. Neki su obavezni a također postoje jezici koji se fakultativno izučavaju. Cilj je da naši učenici kroz stani jezik upoznaju i stranu kulturu što im daje dodatna znanja, vještine i kompetencije u savremenom globaliziranom svijetu i što im omogućava da budu spremni da rade i da se obrazuju u različitim okolnostima.“
„Engleski jezik i jezici inače, nisu bitni sami po sebi samo zbog činjenice da nas povezuju i omogućuju komunikaciju nego i u smislu širenja kulture što je slučaj i danas“, naglasio je ovom prilikom ambasador Reilly.
Iako je druga godina kako se zvanično održava ova manifestacija, u ovoj školi već gotovo dvije decenije na časovima engleskog i unutar škole obilježavaju „Shakespeare Day“.
Ove godine, prema riječima direktorica Amele Zaimović u njoj „učestvuju učenici iz 16 osnovnih škola koji su pripremili program uz Shakespeareova djela i stihove. Mi smo jedina škola u regionu koja obilježava ovaj dan i to je naš doprinos širenju kulture i naše saradnje među školama, kojim ćemo pokazati umijeća i znanja naših učenika u poznavanju stranih jezika.“
Današnja manifestacija pripremljena je u saradnji sa Pedagoškim zavodom TK uz podršku Ministarstva obrazovanja i nauke TK a u njoj učestvuju i učenici iz osnovnih škola.
„Ovo je nesvakidašnji dan u funkciji obrazovanja gdje se obilježava godišnjica i rođenja i smrti Williama Shakespearea. U tom smislu mi ćemo nastaviti naše aktivnosti u saradnji sa ovom gimnazijom i pokušati to proširiti na što veći broj škola“, kazao je direktor Pedagoškog zavoda TK Izet Numanović.
Jedna od učenica kojima je čitanje izuzetno važno je i Daina Anić.
„Moja ljubav prema čitanju je krenula odmalena i mislim da je jako bitno da mi čitamo Shakespearea i da proširujemo naše znanje. Obilježavanjem „Shakespeare Day“ mi u stvari šaljemo poruku kao srednjoškolci da treba nastaviti graditi znanje.
Profesorica engleskog jezika Gimnazije „Ismet Mujezinović, koja za sebe kaže da je „glavni krivac“ u ovoj priči, Amra Đapo navodi da u projektu uz nju stoje i profesorica Maida Švraka te savjetnica pri Pedagoškom zavodu Azra Mujkanović.
„Sav projekat traje čitav april. Određene aktivnosti su u okviru škole a ovo je kao kruna na sve to. Učenici koje smo pozvali su učenici osnovnih škola iz prostog razloga što smo željeli da ih potaknemo da pokušaju i oni glumiti jer naši učenici već godinama, uspješno ili manje uspješno pokušavaju Shakespearea staviti na scenu“, kaže jedna od koordinatorica Đapo.

23.4.2024. godine

 • Zanimljivosti Scena

  • Tuzla Rock School – upis polaznika do 17.5.

   Tuzla Rock School – upis polaznika do 17.5.  Ako želite da naučite ili usavršite sviranje, pjevanje, audio produciranje, organizovanje događaja, baratanje opremom i instrumentima … te aktivno učestvujete u muzičkom stvaralaštvu, kao solo...

  • „Majski cvijet“, 18. maja

   „Majski cvijet“, 18. maja  - Bliži se majska čarolija u Tuzli - Za „Majski cvijet“ odabrano 12 takmičarskih kompozicija - U Narodnom pozorištu Tuzla u subotu, 18. maja, sa početkom u 19:00 sati bit će održan 21. Međunarodni...

  • Večeras „Tri prikazivanja Boga“

   Večeras „Tri prikazivanja Boga“Večeras u petak 17. maja u 19,30 sati, na repertoaru Narodnog pozorišta Tuzla je predstava „Tri prikazivanja Boga“, autora i režisera Aleša Kurta. Ovo je predstava koja nam u tri čina donosi priče o...

  • Večeras „Blagi pljuskovi“

   Večeras „Blagi pljuskovi“Dječija predstava „Blagi pljuskovi“ u koprodukciji Pozorišta mladih Sarajevo i Aparatteatra bit će izvedena u četvrtak, 16. maja u 12,00 sati.Predstavu je režirala Belma Lizde Kurt, a rađena je po...

  • Dani otvorenih vrata JU Osnovne muzičke škole Tuzla, 13-14.5.

   Dani otvorenih vrata JU Osnovne muzičke škole Tuzla, 13-14.5.  Dani otvorenih vrata JU Osnovne muzičke škole Tuzla će se održati 13. i 14 maja 2024. godine. Ovo je prilika da zajedno istražimo bogatstvo programa koje naša škola nudi i da se upoznamo sa radom...

  • Večeras "Kokon" u galeriji Kristijana Krekovića

   Večeras   HKD Napredak Glavna podružnica Tuzla i Franjevački samostan u Tuzli će danas, u utorak 14. maja, s početkom u 19,00 sati u Umjetničkoj galeriji Kristiana Krekovića, upriličiti izložbu umjetničkih...

  << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

solana1

adriatic

centralno okt 2022

cydonia2

Banner Lukavac 180x112

izazovb

  kapija3

grad tuzla1 

vlada tk1

 

 

 

grin

  balic dec 2022

NBgooglepay

 mamamia

lovic juli 2022 

golden jan 2021 2

 piemonte1

SajamCokKAf baner

emma