Liga Evrope: Pobjede Benfice, Arsenala, Chelsea i Valencije

Sinoć su odigrane prve utakmice četvrtfinala europske fudbalske Lige Evrope. Fudbaleri Benfice, Arsenala, Chelsea i Valencije ostvarili su pobjede u prvim susretima. Benfica je u Lisabonu pobijedila Eintracht sa 4:2, Arsenal je u Londonu pobijedio Napoli sa 2-0, Cheslea je u Pragu porazio Slaviju sa 1:0, dok je Valencija na gostovanju pobijedila sa 3:1 Villarreal.

LeBenficaFrankfurt

• Benfica je na Luzu nanijela Eintrachtu prvi poraz ove sezone u Europskoj ligi, ali i prvi poraz u posljednjih 16 utakmica u svim takmičenjima. Posljednju utakmicu njemački sastav je izgubio 22. decembra prošle godine od Bayerna u prvenstvu. Ključni trenutak utakmice dogodio se u 20. minuti kada su gosti ostali s igračem manje nakon što je isključen Evan N'Dicka. Francuz je u kaznenom prostoru s leđa gurnuo Gedsona Fernandesa skrivivši penal, a engleski sudac Anthony Taylor pritom mu je pokazao i crveni karton. Joao Felix je bio siguran s bijele tačke. Eintracht je uspio s igračem manje izjednačiti u 40. minuti golom Luke Jovića i to na asistenciju Ante Rebića. Bio je to njegov već osmi europski gol ove sezone, a zanimljivo 21 godišnji srbijanski napadač je u Eintracht stigao na posudbu upravo iz Benfice. No, samo tri minute kasnije ponovo se 'ukazao' Joao Felix koji je sjajnim udarcem sa 20-tak metara doveo Benficu u novo vodstvo. U prvih deset minuta nastavka portugalski velikan je zabio još dva gola, Ruben Dias je u 50. minuti povisio na 3-1, da bi pet minuta kasnije Felix svojim trećim golom na utakmici donio Portugalcima ogromnu prednost. U 72. minuti Eintracht je zabio i drugi gol s igračem manje, a strijelac je bio Goncalo Paciencia. Benfica je ovom pobjedom produžila niz bez domaćeg poraza u Europskoj ligi na čak 22 utakmice ostvarivši pritom 19 pobjeda i tri remija.
  • Arsenal je u Londonu pobijedio Napoli sa 2-0 produživši očajnu seriju talijanskog kluba na 'otoku'. Napoli nikada nije pobijedio u Engleskoj, u osam susreta upisao je dva remija i šest poraza."Topnici" su stigli do vodstva u 15. minuti nakon sjajne akcije koju je pogotkom završio Aaron Ramsey. Deset minuta kasnije domaćin je zabio i drugi gol, a strijelac je bio Lucas Torreira. Najzaslužniji za pogodak domaćina bio je Fabian Ruiz koji je 'poklonio' loptu Torreiri. Najbolju priliku Napoli je imao u 73. minuti kada je Zielinski promašio nemoguće nakon sjajnog proigravanja Lorenza Insignea.
  • Chelsea je u Pragu pobijedio Slaviju sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Marcos Alonso u 86. minuti. Londonski sastav je time nastavio niz bez poraza ove sezone u EL, u 11 susreta 'Bluesi' su upisali 10 pobjeda i remi.
  • U španskom dvoboju Valencija je na El Madrigalu pobijedila Villarreal sa 3-1 postigavši dva gola u sudačkoj nadoknadi. Gosti su poveli u šestoj minuti golom Goncala Guedesa koji je zabio odbijanac nakon što je Andres Fernandez obranio jedanaesterac Danielu Pareju. Domaćin je izjednačio u 36. minuti, a pogodak iz kaznenog udarca zabio je Santi Cazorla. Pobjedu gostima donio je Daniel Wass u prvoj minuti sudačke nadoknade. Konačnih 3-1 postavio je Guedes u trećoj minuti nadoknade. "Žuta podmornica" i "Šišmiši" su Europi igrali i 2004. u polufinalu Kupa UEFA, a Valencija je u dvije utakmice slavila sa 1-0. Presudio je gol Miste iz jedanaesterca u 16. minuti uzvratnog ogleda. Valencija je potom u finalu pobijedila Marseille sa 2-0 osvojivši svoj drugi europski trofej nakon pobjede u Kupu kupova 1980.