SP: Njemačka šampion

Messiju Zlatna lopta!?

Neueru Zlatna rukavica

Njemačka je na krovu Evrope. Na Maracani u Rio de Janeiru jučer je po četvrti put postala prvak Svijeta. Ovom utakmicom završeno je odlično, kvalitetno, efikasno i dobro organizovano 20. Svjetsko prvenstvo u fudbalu što se igralo u Brazilu. Bila je to tvrda i izjednačena utakmica, baš kako se i očekivalo. Po 2-3 stopostotne prilike na obje strane, no mreže su mirovale. Golmani odlični, odbrane prilično sigurne, i jedan i drugi srednji red disciplinovan, strijelci neraspoloženi. Nakon 90 minuta bez golova ušlo se u produžetke. U 113. minuti se ukazao Mario Goetze, savladao Sergia Romera i donio veliko slavlje za Njemačku. Pred tek nešto manje od 75000 gledalaca dobro je sudio Italijan Nicola Rizzoli. Nakon 1954., 1974. i 1990. godine Njemačka slavi i 2014. godine, upisuje svoj četvrti naslov, potpuno zasluženo. Ne bi bilo nezasluženo ni da je Argentina slavila, možda je pobjednika trebalo dobiti penalima, bilo bi najrealnije. Na kraju, uz medalje, proglašeni su i najbolji. Zlatna rukavica ide najboljem golmanu Prvenstva Manuelu Neueru. Zlatna lopta, za najboljeg igrača Prvenstva, pripala je Lionelu Messiju, odluka FIFA-e koja je iznenadila mnoge. "Zlatnu kopačku" za najboljeg strijelca dobio je Kolumbijac James Rodriguez koji je postigao šest golova. Za najboljeg mladog igrača na SP-u proglašen je Francuz Paul Pogba.